petek, 15. september 2017

Vrt v septembru

Počasi se vrt prazni kar se tiče zelenjave, katera je že shranjena v kozarcih in zamrznjena.
Na vrtu je še nekaj paradižnika,pora, korenja in cvetač. Pa kakšna bučka in paprika, nekaj kumaric in pa brstični ohrovt, nekaj rdeče pese in jajčevci.







V cvetličnem delu so zacvetele jesenske anemone, ter hermelika, pa sivke katerim sem že porezala cvetke so zopet zacvetele.







ponedeljek, 11. september 2017

Shranki za zimo

Letošnji paradižnik nam je bogato obrodil, tako da sem ga vložila, skuhala mezgo in še po receptu sodelavca omako .
To pa sem pripravila iz malih češnjevih paradižnikov, katere sem položila na pekač prekrit s peki papirjem, na to sem narezala štiri rdeče čebule in šest strokov česna.
Vse skupaj sem v pečici pekla na 150 stopinjah (paradižnik postane nekoliko zguban ker izloči vodo). Vse skupaj sem še vroče v mešalniku zmlela, solila in napolnila v kozarčke, na vrh pa še žlico ali dve oljčnega olja ter kozarčke zaprla.




 Ker je bilo vreme ravno pravšnje-deževno za tako delo, sem pripravila še zelenjavne vrečke za juho in paradižnikovo mezgo.
Pri tej uporabim nasvet bivše sodelavke, da paradižnik narežem in zmeljem v mešalniku. Goščo nato vlijem na čisto bombažno krpo katero položim na cedilo, to pa postavim v višjo kozico ter pustim čez noč, da se odteče voda. drugi dan nabrano vodo odlijem, goščo pa pretlačim čez cedilo, osolim in popopram po okusu in kuham do vrenja ter še 5-10 minut. Taka mezga je gosta in ne potrebuje veliko kuhanja.
S še vročo mezgo polnim kozarčke ter jih postavim v pečico katero segrevam do 100 stopinj nato pa izklopim in pustim, da se kozarčki v pečici ohladijo.
Preden kozarčke zaprete lahko po mezgi polijete še žlico do dve oljčnega olja, kot dodatno varovalo, da se mezga nebi pokvarila.





nedelja, 10. september 2017

Korenjevi prepognjenci

Tak je naslov recepta iz zelo stare kuharice. Tanko knjižico sem našla na podstrehi in ta recept uporabljam v tem letnem času že kar nekaj let. Zakaj sedaj, samo zato ker vedno za te piškote uporabim domače korenje.
Torej potrebujete
25 dag naribanega korenja
25 dag masla (v knjižici je svinjska mast)
50 dag moke (jaz mešam mehko moko z malenkostjo ostre) v receptu je samo mehka moka
in malce pecilnega praška recimo pol male žličke.

Korenje sem drobno naribala, ter ga skupaj z zmehčanim maslom in presejano moko in pecilnim praškom vgnetla v mehko testo. Zaradi korenja je testo čudovite rumeno oranžne barve.
Zvaljala sem ga za debelino noža in z obodcem izrezala kroge. Na vsak krog sem položila malo žličko domače borovničeve marmelade, krog prepognila in stisnila po robu. Na pekaču obloženem s peki papirjem sem piškote pekla na 180 stopinjah približno 15 minut tako da dobijo zlato rumeno barvo. Še vroče sem povaljala v sladkorni moki in posladek za nedeljsko kosilo je bil gotov.